"Pierwszy teren" - wyjazd integracyjny do Wałbrzycha
Katarzyna Głowska, Igor Błażejewicz, 27 paŸździernika 2018

   Dnia 27 października 2018 odbył się wyjazd zapoznawczo-integracyjny ,,Pierwszy teren” organizowany dla studentów pierwszego roku geologii i inżynierii geologicznej. Młodsi koledzy wybrali się wraz z członkami SKNG w podróż do Wałbrzycha, by zapoznać się
z lokalną geologią, historią górnictwa tego regionu, ale przede wszystkim poznać bliżej nas jak i wybrany przez siebie kierunek studiów. W trakcie wyprawy omówiona została geologia oraz historia górnictwa w Wałbrzychu. Miasto to położone jest w Niecce Śródsudeckiej głównie na skałach karbońskich. Swoją górniczą przeszłość zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu wysokiej jakości węgla kamiennego (antracytu oraz węgla koksujacego).


    Pierwszym punktem naszej wyprawy był przekop nieczynnej kolejki między dzielnicami Sobięcin a Konradów. Prowadzący przybliżyli tam historię eksploatacji węgla oraz trudności z nią związane - wyklinowujące się pokłady o małej miąższości (średnio ok. 1.2 m) i dużym upadzie, poprzecinane uskokami oraz intruzjami. Omówione zostały widoczne w przekopie sekwencje skał osadowych formacji wałbrzyskiej, związane z depozycją w korycie rzeki. Idąc wzdłuż przekopu widoczna była zmiana gradacji ziaren, aż do miejsca, w którym osady korytowe przechodziły w osady równi zalewowej. Te nieraz kończyły się wkładkami węgla oraz łupka węglonośnego.


    Następnie grupa udała się na hałdę Wiesław w poszukiwaniu karbońskich skamieniałości. Jest to jedna z największych hałd Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Była ona głównym zwałowiskiem urobku z kopalni Julia. Tego typu usypiska są ciekawym przykładem antropogenicznej zmiany morfologii terenu związanej z górnictwem, a także bogatym źródłem badań flory oraz fauny dawnych torfowisk.


    Ostatnim przystankiem wyprawy był nieczynny kamieniołom ryodacytu na zboczu góry Chełmiec, znajdujący się przy żółtym szlaku. Dawniej, pozyskiwany urobek wykorzystywany był przy budowie okolicznych dróg, dziś miejsce służy jako przeciwpożarowy zbiornik wodny. Po przeanalizowaniu ostatniego odsłonięcia nadszedł czas na ognisko i bliższe zapoznanie się.


    Serdecznie dziękujmy naszym młodszym kolegom: Arturowi Pirkosiowi, Weronice Sagan, Oli Sobich i Patrykowi Benderowi za uczestnictwo i zaangażowanie w terenie, a także Agnieszce Grossmann, Karolinie Kacprzak, Kamilowi Bulcewiczowi i Adamowi Wojtynie za udział i wsparcie, organizatorzy: Igor Błażejewicz i Katarzyna Głowska.

update: 2018-11-13 11:49:48
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net