Wiertnia w Jastrzebiu-Zdroju oczyma SKNG
Michał Obała, 23 listopada 2018

23 listopada 2018 roku miał miejsce pierwszy wyjazd terenowy Sekcji Geologii Inżynierskiej Studenckiego Koła Naukowego Geologów w nowym roku akademickim 2018/2019. Studenci inżynierii geologicznej i geologii odwiedzili wiertnię w Jastrzębiu-Zdroju firmy Algeo, gdzie zleceniodawcą jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Prowadzone są tam wiercenia rozpoznawcze w celu dokumentacji karbońskich złóż węgla kamiennego.

Obecna głębokość otworu wynosi 700 m, docelowo natomiast ma ona sięgać 1300 m. Po osiągnięciu stropu węgla planuje się wiercenie metodą rdzeniową, aby uzyskać odpowiedni materiał do badań nad jakością skały. Zakłada się, że prace, które rozpoczęły się pod koniec października tego roku, zakończą się w marcu lub kwietniu następnego. Dosyć powolny postęp spowodowany jest grubymi warstwami iłu i iłowca, które zalegają w nadkładzie węgla. Podczas wizyty studenci mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wiertniczym oraz metodyką prowadzenia wierceń. Z ciekawością słuchaliśmy geologa pracującego na wiertni, który opowiadał o swojej pracy, jak i chętnie udzielał odpowiedzi na pytania studentów.

W wyjeździe udział wzięli: Natalia Krzyśków, Małgorzata Nowak, Katarzyna Zboińska, Monika Grązka, Maja Pawlina, Dominika Dziewońska, Edyta Wołoszyn, Emilia Chodyga, Anna Suchowiecka, Karina Ślusarczyk, Karolina Sawicz, Mateusz Rubis, Michał Lampart, Hubert Żydak, Damian Tomala, Mateusz Szadkowski, Kamil Bulcewicz, Michał Obała i Maciej Czerchawski. Za pomoc w organizacji wyjazdu oraz dydaktyczne wsparcie dziękujemy dr hab. Prof. UWr. Henrykowi Marszałkowi.

update: 2018-12-07 14:57:59