SKNG ponownie w kopalni
Hanna Biernacka, 10 stycznia 2020

Dnia 10. stycznia 2020 roku o godzinie 4:00 grupa członków Studenckiego Koła Naukowego Geologów pod opieką dr. Grzegorza Lisa wyruszyła do kopalni cynku i ołowiu „Pomorzany” w okolicach Olkusza. Około godziny 7.30 zameldowaliśmy się na bramie kopalni, gdzie przywitał nas pan mgr inż.  Włodzimierz Cieślik będący tego dnia naszym przewodnikiem po zakładzie górniczym. Na początek przedstawił nam historię kopalni, zasady jej działania, a także opowiedział o problemie związanym z wyczerpującym się surowcem. Następnie  przeprowadził szkolenie z zasad BHP obowiązujących pod ziemią. Wyposażeni w odpowiednie obuwie, odzież ochronną, latarki oraz aparaty ucieczkowe, wyruszyliśmy specjalnym samochodem na głębokość około 100 m poniżej powierzchni terenu."Na dole" wysłuchaliśmy kilku ważnych informacji na temat budowy złoża, systemu prowadzenia eksplantacji oraz zagrożeniach w kopalni. Mieliśmy także okazję wzbogacić swoje kolekcje o okazy minerałów budujących złoże m.in. galenę, markasyt czy sfaleryt. Ciekawym doświadczeniem było zobaczenie dopływu wody do kopalni z jednej z warstw wodonośnych, co dawało wyobrażenie o wielkości zagrożenia wodnego w „Pomorzanach”. Po powrocie na powierzchnię, zdaniu sprzętu oraz pamiątkowych zdjęciach ruszyliśmy dalej.

 


Następnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w bardzo nowoczesnym i interaktywnym muzeum - „Kopalni wiedzy o cynku” w Bukownie. Dzięki wspaniale zorganizowanej wystawie i licznych projekcjach multimedialnych mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o historii kopalni, procesach przeróbczych rud cynku i ołowiu w ZGH Bolesław oraz górniczo-hutniczych tradycjach tego regionu Polski. 

 

Chcielibyśmy podziękować ZGH Bolesław za możliwość odwiedzin. Szczególnie dziękujemy panu mgr. inż. Włodzimierzowi Cieślikowi za opiekę na terenie zakładu górniczego oraz przekazanie cennej wiedzy na temat złóż Zn-Pb okolic Olkusza.

update: 2020-01-13 16:21:31
SKN Geologów UWr © 2016 - Wszystkie prawa zastrzeżone
System by karo-net.pl | Logo by wojciech.zasina.net